Eramu geoalus Vääna-Jõesuus

Tööde tellija

Eraklient

Tööde teostamise aeg:

2020

Tehtud tööde kirjeldus:

Olen juba pikemalt hoogu võtnud, et saada maha ühe kirjatükiga,  mis annaks edasi seda kuidas näeb välja ühe geodeedi tööpäev. Kelle ülesanne on topo-geodeetiline uurimustöö ehk geoalus valmis teha.

Kuna minu tööülesanded on enamjaolt kontoritöö ja projektijuhtimisega seotud siis enda vormis hoidmiseks püüan teiste tegemiste kõrvalt mõõdistustööde valdkonnas aeg-ajalt ikka ja jälle mõni geoalus või hoone mõõdistus ette võtta. Seda selleks, et ikka püsiks meeles milliseid nuppe seadmetel vaja vajutada ning kuidas ja mida just parasjagu konkreetses olukorras mõistlik mõõta on. Seetõttu ikka ja jälle tuleb mõne kuu tagant ette olukord mil haaran kontorist kaasa tahhümeetri või laserskanneri ning valin ootel tööde seast mõne geodeesia või hoone mõõdistuse projekti ning võtan selle enda peale.

Üleeile oli just täpselt käes see “õige” hetk. Parajalt palju viskas igalt poolt juba viimased poolteist nädalat  ventikasse ning otsustasin, et nüüd tuleb korraks aeg maha võtta ning mõneks tunniks loodusesse minna. Kuradi hea on selliseid tööülesandeid täita kui kõik on täpipealt selge. Võtad tahhümeeteri, prindid välja mõõtala, mõõdad, joonestad ja kooskõlastad………ja ongi kõik! Ring algab otsast peale. Teed kõik vastavalt reeglitele ning jääb ära ka edasine diskusioon mõne kliendi või omavalitsusega võimalike märkuste osas.

Nii, kell 07:30 annab äratuskell endast märku. Hommik nagu iga teinegi- kiire dušš, kohv masinast kaasa ning autosse. Kontoris ei hakka arvutit lahti tegema kuna geoaluse mõõtala on võimalik objektil ka ülilihtsalt nutiseadme abil projektipangast välja võtta ja tahhümeetrisse eksportida. Seadme komplekti kokku komplekteerides otsustan igaks juhuks veel masinast ühe kohvi kaasa lasta, et geoalus võimalikult erksa olekuga mõõdetud saaks.

Seadmed autosse, süüde sisse ja tuld! 35 minutit sõita ning olengi Vääna-Jõesuus, kus tänane geoalus mind ees on ootamas. Tavaline eramaja krunt, ei tohiks midagi keerulist olla! Samas olen harjunud asjaoluga, et endistes aiandusühistutes kipub tavaliselt pigem nii olema, et eramaja geoalus on keerulisem kui uusarendustes. Väikesele alale on tihtilugu palju kokku ehitatud ning puid ja põõsaid just kõige vähem ei ole.

Jõuan kohale ja esmapilgul tundub, et kahtlused mind alt ei vedanud. Ongi nii – puud, põõsad, elamu, kuurid ning nende juurdeehitused millest on äärmiselt keeruline aru saada. Milline see hoone nurk nüüd parasjagu? Kuur või või varjualune? Peenrad. Vedelev nodi jne.

Täna geoaluse iseärasused mul tuju ära ei riku. Soovisingi ju võimalikult palju looduses olla. Loomulikult geodeedile, kelle ülesanne on iga päev üks või kaks geoalust teha siis tõenäoliselt läheks tuju ära, sest sooja kontorisse tagasi jõudmine võtab märksa rohkem aega kui ilmselt esialgu planeeritud oli. Aga töö on selline ja sellega tuleb leppida kui ametivalik juba tehtud on.

Seade üles ja esimene mõõdistuspositsioon püsti. Koordineerin ennast süsteemi ning geoalus võib hakata valmima. Mõnikümmend minutit tööd ning tundub, et sellest positsioonist rohkem geoalust mõõta ei õnnestu. Egas midagi, seade kokku ning panen paika uue seisu ja alustan otsast peale. Möödub ca 4 h, positsioone koguneb 5 ning minu tänane geoalus on mõõdetud. Seade autosse ning Geodeesia24 kontori poole teele. Tabasalus on parasjagu grillkana müüv autolahvka kohal ning otsustan pikema jututa kiire peatuse teha. Rasvane ja maitsev! Riided, mis geoaluse mõõdistusel veel enam-vähem puhtaks jäid, saavad kenasti määritud.

Jõuan kontorisse. Seadmed autost seadmeruumi, laen maha geoaluse mõõdistuspunktid ning panen akud laadima. Lasen kohvi jooksma ning vahetan ise samal ajal riided. Räägin kolleegidega pisut juttu ja pöördun arvuti taha. Kuna minu ülesanne oli täna geoalus mõõta ja joonestada ei hakka enda elektronposti lahti võtma, milles tõenäoliselt ootab mind ees vähemalt 50+ kirja, mis päeva jooksul sisse on tulnud. Tunnike-poolteist joonestust ning geoaluse esialgne joonis saab valmis. Edasi liigub geoalus trassivaldajate kooskõlastusse. Seega pean järgneva nädala-kahe jooksul teiste tööülesannete kõrvalt ka kooskõlastuste protsessil silma peal hoidma ning vajadusel trasse peale kandma või trassiomanike tähelepanekuid täitma. Kui need tehtud saavad tuleb geoaluse aruanne kokku panna ning kliendile töö üle anda.

Ongi kõik, head õhtut!